2017. január 21., szombat

Leopárd kalács

Ez egy nagyon mutatós kalács.
 Ha valaki szereti a kakaós és a sima kalács variációját és el szeretné kápráztatni a családját, akkor ahhoz remek választás a leopárd kalács. Semmilyen extra tudást nem igényel az elkészítése. Én a már megszokott és jó bevált kalácsom receptjét variáltam át erre a célra. 


Hozzávalók: 

a fonott kalács hozzávalóit használtam
ezen kívül
5 dkg instant kakaópor
5 dkg keserű kakaópor
esetleg pici tej

Elkészítés: 
      A kalács tésztáját a fonott kalácsnál leírtak alapján bedagasztom és megkelesztem, ha a tészta megkelt, lisztezett deszkára borítom és 4 részre osztom. A tészta 1/4 részéhez hozzágyúrom az instant kakaót, ha nem akarja felvenni, akkor nagyon kevés tejet is keverek hozzá, én kb 1 ek. tejet adtam hozzá és utána már szépen bele tudtam dolgozni a kakaóport, bár megmondom őszintén ezt a műveletet egyáltalán nem élveztem. Legközelebb elgondolkodom a 3 különböző tészta külön-külön összeállításán. Ha kész, akkor ezt a műveletet még egyszer megismétlem a másik 1/4 résszel és a keserű kakaóporral is.Ezután jöhet a játék :-) , az az a formázás! 
   Az instant kakaós tésztát 5 részre osztottam és mind az 5 részből olyan hosszú hengert formáltam, amekkora a forma, amiben sütöttem. Nem baj, ha részek nem pont egyformák lesznek, ettől még szebb lesz a végeredmény. 
   Most jöhet a másik kakaós tészta, ezt is 5 részre osztottam és mindegyik részt hosszú keskeny téglalap formára nyújtottam. Olyan hosszúnak kell lennie, mint a hengerek és olyan szélesnek, hogy kb körbeérjenek a hengerek körül. Ezután minden kis hengert beletekerünk ezekbe a téglalapokba. 
   Ezután a maradék fehér tésztával fogunk dolgozni, ami ugye az elkészített tésztánk fele. Ezzel a tésztarésszel is pont úgy járunk el, mint az előző kakaós résszel. Így 5 fehér hengerünk lesz, az enyémek úgy néztek ki, mint a palacsinták, amik jól meg vannak töltve. Én teflon sütőformát használtam, ezért nem kentem ki semmivel, aki nem ilyet használ az kicsi zsiradékkal kenje be a formát. Úgy rétegeztem a hengereimet, hogy alulra tettem 2 db-ot és fölé elosztva 3 db-ot. Kb fél órát hagytam kelni a tésztát, majd megkentem felvert tojással és 170 C-ra előmelegített sütőben hőlégkeveréssel 30-35 perc alatt készre sütöttem. 
Jó szórakozást és jó étvágyat hozzá! 

A képen látható latte macchiato elkészítését itt találod. 



Latte macciato

Nagyon szeretem  a latte macciatot és miért is kellene ezért kávéházba menni, amikor otthon is könnyen elkészíthető. Én, ha otthon kávézom, akkor mindig ilyennel kényeztetem maga, csak mert megérdemlem! 



Hozzávalók: 
tej
már lefőtt fekete kávé 

Elkészítés: 

A tejet megmelegítem ahhoz, hogy a tej tetejére habot lehessen készíteni a tejnek a langyosnál mindenképp melegebbnek kell lennie, de nem kell, hogy forró legyen. Én ebbe a pohárba az M betű tetejéig szoktam tölteni a tejet ( ezt már kitapasztaltam). 


Ezek után a következő eszközzel készítek habot, ez a tej mennyiség, így pont annyi, hogy nem keveredik ki a pohárból. Ezt az eszközt fillérekért lehet vásárolni. 


A feje így néz ki: 



Habosítás után így fog kinézni a tejünk, a nyílnál válik el egymástól a tej és a hab. 


Most már csak az előre lefőtt kávét kell óvatosan a tejhez csorgatni, ezt régen úgy készítettem, hogy egy kiskanalat tettem kb arra szintre, ahol a tej és a hab találkozik és a kanálra csorgattam  nagyon lassan, kis sugárban a kívánt mennyiségű kávét. Mostanában már kiskanál nélkül készítem és már így sem keveredik össze a tejjel. Ilyen csőrős kiöntőt használok. 


A végeredmény magáért beszél. Jöhet az ízesítés és az élvezet. 


Jó kávézást mindenkinek. 

2017. január 14., szombat

Európa tálban sült oldalas és csirkecomb krumplival

A tálat a Jézuska hozta, már alig vártam, hogy kipróbáljam.
Szeretem azokat az ételeket, amiket csak össze kell rakni és a nehezét a sütő végzi helyettem.
Természetesen tepsiben is el lehet készíteni, alufóliával lefedve!  
 Nagyon finom szaftos és ízletes lett a krumpli, a  fölötte sült hústól, ami szintén omlós és szaftos. Örülök, hogy ezzel a gyönyörűséggel bővült a konyhám felszerelése.  



Hozzávalók: 
kb 2 kg krumpli
4 fej vöröshagyma 
1 kg oldalas
6-8 db csirkecsomb 
kb 2-3 dkg vaj
bors
ízlés szerint további fűszerek: 
nálam kakukkfű
pirospaprika 
oregáno
kömény


Elkészítés:

   Első lépésként az Európa tálat be kell áztatni langyos vagy hideg vízbe.   
   A krumplit megpucoljuk, megmossuk és kockára vágjuk! A hagymát megpucoljuk és negyedelve lekarikázzuk. A tál alját a vízből kivéve egy konyharuhára tettem, a tetejét még hagytam ázni.
    Jöhet is a rétegezés: alulra mehet egy réteg burgonya, majd erre a hagyma 1/3 része, sózzuk,borsozzuk a réteget és jöhet a következő, megint krumpli és a hagyma 1/3 része, só, bors.



 A fűszereket egy kis tálba ízlés szerinti arányban összekevertem, így nem kellet külön-külön dolgoznom velük.  Jöhet a hús. Én a krumpli tetejére pakoltam és ott mindkét oldalát alaposan befűszereztem, így a fűszerekből jutott a krumplira is bőven, rátettem a maradék hagymát és a vajat, majd a vízből kivett tetővel lefedtem. 



   Az egészet hideg sütőbe toltam! Légkeverésre kapcsoltam 200 C-ra és így sütöttem 1,5 órát. Tálalás előtt kb 10 percet tető nélkül pirítottam, hogy a hús szép piros legyen! 
Omlós, szaftos és finom a vasárnapi asztalon is megállja a helyét! 
Jó étvágyat hozzá!